W dniach 21 – 25 czerwca 2018 r Fundacja Pamięci Historii i Kultury Polskiej na Białorusi miała zaszczyt współorganizować odbywający się w Kuklówce Radziejowickiej pod Warszawą XXXIII Międzynarodowy Zjazd Łagierników Żołnierzy Armii Krajowej. Pierwszy dzień zjazdu służył wypoczynkowi zaproszonych kombatantów oraz sprawom organizacyjnym i zakończony został wspólnym ogniskiem. Na uroczystej kolacji Prezes Stowarzyszenia Łagierników Żołnierzy Armii Krajowej – Artur Kondrat powitał wszystkich gości w szczególności licznie zgromadzonych Łagierników Żołnierzy Armii Krajowej oraz zaproszonych gości, w tym młodzież polską z Ukrainy, Litwy i Białorusi wraz z opiekunami – Marią Tiszkowską ze Związku Polaków na Białorusi oraz koordynatorką akcji na Białorusi Ireną Biernacką i koordynatorką akcji na Litwie – Honoratą Gawryłowską. Młodzież polska reprezentowana była przez uczniów współpracującego z naszą Fundacją I LO PUL, szkoły mundurowej z Wołomina wraz z opiekunami

Główne uroczystości rozpoczęły się w dniu 22 czerwca br. Mszą Świętą w intencji Ojczyzny oraz Żołnierzy Armii Krajowej, w pobliskim kościele pw. Matki Boskiej Częstochowskiej. W drugim dniu Zjazdu Stowarzyszenia Łagierników Żołnierzy AK, podczas uroczystej inauguracji połączonej z obiadem, zostały wręczone medale Pro Patria. Szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk wręczył medale: Piotrowi Grzegorzewskiemu, Anecie Hoffmann, Denisowi Zvonikowi Annie Siebert, a także Prezes Związku Polaków na Białorusi Andżelice Borys – w imieniu której medal odebrała Irena Biernacka. Swoje nominacje przyznało też Ministerstwo Obrony Narodowej – na wyższe stopnie wojskowe awansowani zostali kresowi Żołnierze Niezłomni. Na stopień podpułkownika nominację otrzymał Antoni Łapiński – Kresowiak, Sybirak, żołnierz 2 Korpusu Polskioego. Na stopień kapitana mianowany został Edward Akuszewicz – żołnierz Okręgu Nowogródzkiego AK, więzień sowieckich łagrów, zamieszkały na Białorusi. W Jego imieniu nominację odebrała córka. W imieniu Pani Marszałek Senatu RP Marii Koc, Pan Poseł Daniel Milewski wręczył Orły Senatu RP za działalność patriotyczną: pani Pułkownik Weronice Sebastianowicz, pani Pułkownik Stefani Szantyr-Powolnej, pani Major Stanisławie Kociełowicz oraz pani Grażynie Złockiej-Korzeniewskiej. W części nieoficjalnej, czekał nas tego dnia wyjazd do dworku Biniszewicze, gdzie mieści się prywatne muzeum Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich, prowadzone przez pp. Olgę i Bogdana Biniszewskich. Dzień zakończył koncert patriotyczny barda Macieja Wróblewskiego oraz wspólne ognisko.

23 czerwca, sobota, był dniem odpoczynku dla Kombatantów Armii Krajowej z kraju i zagranicy a także walnego zebrania zarządu Związku Łagierników Żołnierzy Armii Krajowej. Dzień zakończył uroczysty bal dla dorosłych uczestników Zjazdu oraz ognisko dla młodzieży. Jak tradycja nakazuje XXXIII bal Stowarzyszenia Łagierników Żołnierzy Armii Krajowej rozpoczął się Polonezem.

Kolejnego dnia udaliśmy się do Niepokalanowa, gdzie w Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Niepokalanej Wszechpośredniczki Łask uczestniczyliśmy we Mszy św. koncelebrowanej m.in. przez Proboszcza o. Andrzeja Sąsiadka oraz ks. Waldemara Pawelca z Dowbycza. Modliliśmy się za poległych, pomordowanych oraz zmarłych Łagierników Żołnierzy AK, a także o zdrowie i błogosławieństwo Boże dla żyjących Kombatantów i ich rodzin. Pogoda chociaż niesprzyjająca, pozwoliła nam również zwiedzić Żelazową Wolę i w dworku – miejscu urodzenia Fryderyka Chopina wysłuchać koncertu w wykonaniu artysty Szczepana Kończała.

Tego dnia, wieczorem zakończył się XXXIII Zjazd Łagierników Żołnierzy Armii Krajowej. Na pożegnalnej kolacji zaszczycił nas swoją obecnością Konsul Generalny w Grodnie Pan Jarosław Książek.