Członkowie zarządu i współpracownicy Fundacji mieli zaszczyt uczestniczyć w uroczystościach 30 -lecia powołania Związku Polaków na Białorusi. Główne uroczystości odbyły się w Grodnie a rozpoczęła je msza święta, na którą przybyli przedstawiciele władz Rzeczypospolitej Polskiej na czele z Marszałkiem Senatu Stanisławem Karczewskim oraz Panem Michałem Dworczykiem z Kancelarii Premiera RP. Polskie delegacje, w tym delegacja naszej Fundacji zostały przywitana chlebem i solą przez przyjaciół z Lidy, wśród których dużą grupę stanowiły dzieci z polskich rodzin.

Po ropzoczęciu uroczystości i mszy świętej zaproszeni goście udali się do Folwarku Karolino, gdzie wysłuchaliśmy koncertu pieśni patriotycznych w wykonaniu naszych rodaków z Białorusi. Po koncercie wysłuchaliśmy przemówienia Prezes ZPB Andżeliki Borys. Podziękowania za współpracę odebrał pan Artur Kondrat – Prezes Stowarzyszenia Łagierników Żołnierzy Armii Krajowej oraz indywidualnie – członkowie zarządu naszej Fundacji. W niedzielę wraz z członkami Związku Polaków na Białorusi, przedstawicielami Konsulatu RP w Grodnie oraz przedstawicielami organizacji z Polski odwiedziliśmy polskie cmentarze, gdzie oddaliśmy hołd poległym za Ojczyznę.

W kolejnym dniu obchodów 30-lecia Związku Polaków na Białorusi wraz z delegacją działaczy ZPB z prezes Andżeliką Borys, gośćmi uroczystości rocznicowych i reprezentacją Konsulatu Generalnego RP w Grodnie wyruszyliśmy w podróż po znajdujących się w Grodnie i okolicach miejscach pamięci narodowej. Odczystano też listy gratulacyjne z okazji 30-lecia ZPB, przesłane przez ministra Adama Kwiatkowskiego, sekretarza stanu w Kancelarii Prezydenta RP, odpowiedzialnego za kontakty z Polakami za granicą oraz od europoseł i byłej minister spraw zagranicznych RP Anny Fotygi.

Dziękujemy Wam, przyjaciele z Białorusi za serdeczne przyjęcie !