W dniach 10 i 11 listopada 2018 r członkowie naszej Fundacji brali udział w uroczystych obchodach Narodowego Dnia Niepodległości, upamiętniających stulecie odzyskania niepodległości przez Państwo Polskie. Naszym wkładem w uczczenie tej ważnej rocznicy było zorganizowanie trzech  koncertów pieśni patriotycznych w wykonaniu chórów polskich z Białorusi w podwarszawskich Zielonce (10.11.2018) i Kobyłce (11.11.2018). Pierwszy z serii koncertów, inaugurujący uroczyste obchody stulecia niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej miał miejsce już w wigilię naszego wielkiego święta narodowego: 10.11.2018 o godz. 18.00 zaproszone przez nas chóry z Białorusi zorganizowały patriotyczną oprawę mszy świętej za Ojczyznę w parafii Matki Boskiej Częstochowskiej w Zielonce, następnie zaś dały koncert pieśni patriotycznych z okazji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

11 listopada 2018 r., wraz z najważniejszymi gośćmi tego dnia – kombatantami i łagiernikami –  wzięliśmy rano udział w uroczystej Mszy Świętej w warszawskiej Świątyni Opatrzności. Następnie udaliśmy się na plac Piłsudskiego, gdzie wzięliśmy udział w państwowych obchodach rocznicowych, składając w imieniu Fundacji Historii i Kultury Polskiej na Białorusi wieniec pod Grobem Nieznanego Żołnierza. Po oficjalnych uroczystościach udaliśmy się do Kobyłki, gdzie podczas oficjalnych obchodów rocznicowych wystąpiła, podczas zorganizowanego przez nas koncertu w trakcie uroczystej mszy świętej za Ojczyznę w Bazylice Świętej Trójcy, reprezentacja polskich artystów z Białorusi – zespoły polskie „Premiera” i „Przyjaciele” z Lidy.

Późnym popołudniem, wraz z kombatantami – panią ppłk Stefanią Szantyr-Powolną, panią mjr Stanisławą Kociełowicz oraz ppłk Weroniką Sebastianowicz udaliśmy się do Pałacu Prezydenckiego na zaproszenie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej pana Andrzeja Dudy. Podczas spotkania z kombatantami nie zabrakło wzruszeń i zadumy. Po spotkaniu z panem prezydentem udaliśmy się z powrotem do Kobyłki, aby wziąć udział w zorganizowanym przez nas uroczystym koncercie w miejscowym Domu Kultury, podczas którego wystąpiły zaproszone przez nas polskie chóry z Białorusi – chór „Przyjaciele” oraz chór „Premiera”. Znów nie zabrakło wzruszeń zaś licznie zgromadzona tego wieczoru publiczność nagrodziła burzą oklasków artystów – naszych rodaków zza wschodniej granicy.

Zarząd Fundacji bardzo dziękuje Urzędowi do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych za pomoc w organizacji ww. koncertów patriotycznych z udziałem kombatantów AK.

ZAPRASZAMY DO GALERII ZDJĘĆ: