RELACJA TVP INFO 23.12.2018

RELACJA TVP 3 GDAŃSK:

Dzięki wspólnym staraniom Fundacji Pamięci Historii i Kultury Polskiej na Białorusi, Związku Polakow na Białorusi oraz leśników z Wejherowa, polska rodzina z Białorusi zamieszkała w budynku Nadleśnictwa Wejherowo i tym samym rozpoczęła nowy etap w swoim życiu. Państwo Walery, Żanna oraz Daria Dowgielewiczowie, po wielu latach starań o powrót do ojczyzny, otrzymali klucze do swojego nowego mieszkania.

– Losy Polaków na Wschodzie są ciągle zaskakujące i wymagają poukładania. Nam udało się pomóc Polakom, którzy od wielu lat starali się powrócić do ojczyzny. W tych zmaganiach pomogła im Fundacja Pamięci Historii i Kultury Polskiej na Białorusi, która nawiązała kontakt z Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Gdańsku – informuje Nadleśnictwo Wejherowo.

Akcja pomocy rodzinie Dowgielewiczów rozpoczęła się w sierpniu 2018 r. z inicjatywy pana Jacka Szulca z nadleśnictwa Wejherowo przy życzliwym wsparciu pana Bartłomieja Obajtka, szefa Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Gdańsku. Po otrzymaniu wiadomości o chęci przyjęcia rodziny przez nadleśnictwo Wejherowo, prezes naszej Fundacji Denis Zwonik wraz z szefową Związku Polaków na Białorusi Andżeliką Borys rozpoczęłi przygotowania rodziny do przeprowadzki do Polski.

Rodzina Pana Walerego, zarówno ze strony jego jak i żony ma polskie korzenie. Wszyscy mają kartę Polaka, a dziadek Pana Walerego był nadleśniczym w Piątkowszczynie, w województwie grodzieńskim. Z kolei dziadek Pani Żanny walczył w szeregach Armii Krajowej. Trafił do Katynia, gdzie jako polski oficer, cudem uniknął śmierci z rąk sowietów. Rodzina od lat czyniła starania o powrót do Polski.

I wreszcie się udało ! W Wejherowie czekało na nich przygotowane specjalnie lokum, z zasobów mieszkaniowych nadleśnictwa. Leśnicy z Wejherowa remontowali mieszkanie i przy pomocy kolegów z Nadleśnictwa Choczewo, wyposażyli je w niezbędne sprzęty.

Rodzina Dowgielewiczów nowy etap w życiu – w Nadleśnictwie Wejherowo – rozpoczęła 20 grudnia 2018 roku.