W dniach 13 – 14.10.2018 członkowie naszej Fundacji mieli zaszczyt współorganizaować (wraz ze Stowarzyszeniem Łagierników Żołnierzy AK oraz Fundacją Pomocy i Więzi Polskiej KRESY RP) II edycję wyjątkowego wydarzenia patriotycznego jakim jest festiwal pieśni patriotycznych „Walczącym o Niepodległość”. Koncert galowy II Międzynarodowego Festiwalu Pieśni Pamięci „Walczącym o Niepodległość” odbył się 13 października 2018 w sali widowiskowej klubu Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie. Festiwal rozpoczął się ekspresyjną etiudą taneczną Damiana „Lurra” Zawadzkiego, przekazując widowni dalszy ciąg narracji, który mogliśmy obejrzeć na ekranie w kilkusekundowych sekwencjach, scenki rodzajowe z kalejdoskopu wydarzeń batalistycznych opatrzone muzycznym podkładem pieśni towarzyszącym wydarzeniom w XIX i XX wieku zaś jego najważniejszymi gośćmi byli kombatanci, łagiernicy – uczestnicy walk o wolność podczas II wojny światowej, którzy przybyli na festiwal pomimo sędziwego wieku.

Festiwal w tym roku był podzielony na dwie części – część pierwszą z występami solistów, którzy zgłosili się do konkursu piosenki patriotycznej i na część drugą, w której wystąpiły chóry z Kresów Wschodnich I i II Rzeczypospolitej . Część artystyczną festiwalu rozpoczął Maciej Wróblewski, a na zakończenie pierwszej części zagrał duet Paweł Piekarczyk & Leszek Czajkowski.

Na mocy decyzji Jury po wcześniejszych przesłuchaniach do udziału w koncercie galowym Festiwalu zakwalifikowało się siedem osób :

– Julia Olędzka – mówi o sobie ze muzykę kocha ponad wszystko. Zaprezentowała utwór Jana Pietrzaka „Żeby Polska Była Polską”

– Roksana Dąbrowska – jest animatorem dla dzieci, wokalistką z zamiłowania. Przyjechała z Opola, porusza się w klimatach jazzowo – folkowych i dla tego w takim klimacie i w takiej tonacji wykonała utwór Agnieszki Osieckiej „Nim wstanie dzień”.

– Michał Steciak – nauczyciel muzyki, organista, grafik komputerowy. Zaśpiewał piosenkę „Miejcie nadzieję”.

– Dominik Fijałkowski. Jest studentem II roku Akademii Muzycznej w Gdańsku na specjalności musical. Jego pasją jest także aktorstwo, ukończył również pierwszy stopień szkoły muzycznej w klasie gitary klasycznej, a śpiewał piosenkę „Katyński znak”

– Aleksandra Lewicka, interesuje się muzyką oraz ukończyła szkołę muzyczną w klasie fletu poprzecznego. Gra również w młodzieżowej orkiestrze dętej oraz uczy się w autorskiej szkole musicalowej Macieja Pawłowskiego w Warszawie. Aleksandra wykonała utwór „Warszawo ma”.

– Izabela Odolak – najmłodsza finalistka tegorocznego festiwalu. Jej pasją jest śpiew i teatr, od czterech lat uczęszcza na zajęcia wokalne, oprócz tego gra w spektaklach Teatru Muzycznego „Tintino”, na scenie teatru „Rampa” w Warszawie. W finale konkursu zaśpiewała utwór „Matko Boska Częstochowska”.

– Maria Janusz, która w tym roku rozpoczęła naukę w Liceum Ogólnokształcącym im. S. Żeromskiego w Warszawie. Zaśpiewała piosenkę „Miasto 44” z filmu o tym samym tytule.

Jury w składzie : Beata Kurda – przewodnicząca Jury, Maciej Wróblewski oraz Mirosław Grabski wybrało spośród występujących zwycięcką trójkę:

– wyróżnienie i okolicznościowy dyplom otrzymali: Roksana Dąbrowska, Dominik Fijałkowski, Maria Janusz.

– finalistami konkursu pieśni „Walczącym o Niepodległość” zostali:

Trzecią nagrodę, puchar i czek na 2000 zł otrzymała Aleksandra Lewicka za wykonanie piosenki „Warszawo ma”

Druga nagroda przypadła Julii Olędzkiej, jak również puchar i czek na 3000 zł za wykonanie piosenki Jana Pietrzaka „Żeby Polska Była Polską”.

Zwycięzcą konkursu wokalnego II Międzynarodowego Festiwalu Pieśni Pamięci „Walczącym o Niepodległość” został Maciej Steciak. Przypadła mu również Nagroda Publiczności. Za zdobycie pierwszego miejsca poza dyplomem i pucharem otrzymał czek na 5000 zł. Dla przypomnienia wykonał piosenkę „Miejcie nadzieję” do tekstu wiersza Adama Asnyka.

W drugiej części koncertu galowego II Festiwalu wystąpiły chóry i zespoły zaproszone przez organizatorów z dawnych Kresów Wschodnich Rzeczypospolitej. Mieliśmy okazję wysłuchać pieśni wykonywanych przez następujące zespoły :

– „Rudomianka” – założony 6 stycznia 1989 roku polski zespół folklorystyczny z Rudominy na Wileńszczyźnie;

– zespół „Tęcza” powstały w Niedzielnej Szkoły Języka Polskiego w 1998 roku w Mińsku. Kierownikiem zespołu jest Tatiana Wołoszyna.

– „Cantica Anima” – chór pochodzący z miejscowości Bar na Podolu (obecnie Ukraina). – zespół „Brawo” z Lidy -powstał przy oddziale Związku Polaków na Białorusi w 2016 roku.

– Zespół „Ballada” pochodzący w Wileńszczyzny założony przez nauczycieli języka polskiego przy szkole rolniczej w Wojdatach.

Każdy z zespołów otrzymał statuetkę okolicznościową i dyplom uczestnictwa w Festiwalu.

Na zakończenie prezentacji zespołów, które przyjechały z obecnych terenów Litwy, Białorusi i Ukrainy zaprezentował się zespół „Lidziejka”, który powstał z inicjatywy Ireny Biernackiej przewodniczącej Związku Polaków na Białorusi oddział Lida. Członkowie zespołu to ludzie o różnych zawodach ich pasją jest śpiew. Pielęgnują polską kulturę i tradycję oraz uwielbiają polską piosenkę.

W dniu następnym Festiwalu odbyły się koncerty chórów z Kresów w podwarszawskich miejscowościach – Radzyminie, Wołominie i Ząbkach.