W dniu 15.09.2018 zarząd, członkowie, współpracownicy i sympatycy naszej Fundacji mieli zaszczyt współorganizować Festyn Historyczny „Walczącym o Niepodległość” w Kuklówce Radziejowickiej. Gospodarzami Festynu byli państwo Olga i Bogdan Biniszewscy, twórcy Muzeum Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich zaś organizatorami – Stowarzyszenie Łagierników Żołnierzy Armii Krajowej oraz Fundacja Pamięci i Więzi Polskiej „Kresy RP”. Koordynatorami imprezy ze strony Stowarzyszenia były Monika Brzezińska, Magdalena Barczak oraz Aneta Hoffmann, ze strony Fundacji „Kresy RP” – jej prezes Artur Kondrat zaś ze strony naszej Fundacji – członkowie jej zarządu Wiktoria oraz Denis Zwonik. W organizację włączyły się również Stowarzyszenie Solidarność Walcząca oraz I Liceum Ogólnokształcące PUL z Wołomina. Imprez odbyła się dzięki hojnemu wsparciu sponsorów: Fundacji Banku Gospodarstwa Krajowego oraz Fundacji Energa, której prezes, pan Leszek Urba zaszczycił nas swoją obecnością na imprezie.

Sobota rozpoczęła się deszczowo, nie odstraszyło to jednak coraz liczniej przybywającej publiczności oraz zaproszonych gości. Prowadzący imprezę Jacek Barczak o godzinie 11.00 dał sygnał do rozpoczęcia festynu, odstraszając jednocześnie deszcz swoją specjalną piosenką przeznaczoną na takie okazje – rzeczywiście, wkrótce po wspólnym odśpiewaniu góralskiej melodii nad festynem pojawiło się słońce, które towarzyszyło nam do końca dnia.

Osią festynu i jego największą atrakcją były koncerty zaproszonych artystów, które potrwały aż do zachodu słońca. Zaśpiewali dla nas: grupa wokalno-instrumentalna z Białorusi, laureatka II miejsca Międzynarodowego Festiwalu Pieśni Pamięci „Walczącym o Niepodległość” Weronika Zdzieborska, Anna Przybysz wraz z zespołem z Trideon, która do wspólnego śpiewania zaprosiła publiczność, zaproszonych gości oraz innych artystów,  raper Karat i jego Napalm Grupa a także Norbert „Smoła” Smoliński z zespołu Contra Mundum, którego porywający występ szczególnie zaangażował obecną na imprezie młodzież. Gwiazdą wieczoru był Bartas Szymoniak – były wokalista zespołu Sztywny Pal Azji, jeden z najoryginalniejszych, aktualnie występujących polskich artystów, finalista programu Idol.

Najważniejszymi jednak gośćmi Festynu Historycznego „Walczącym o Niepodległość” byli ci, którym został on zadedykowany – kombatanci, uczestnicy walk o niepodległość Polski. Swoją obecnością zaszczycili nas pani major Stanisława Kociełowicz, płk Jan Bieleninik, mjr Henryk Czerwiński i płk Antoni Łapiński. Powitały ich gromkie brawa. W podobnie ciepły sposób powitano zaproszoną przez naszą Fundację grupę młodzieży z Białorusi oraz starszych członków Związku Polaków na Białorusi, którzy wraz z nami wzięli udział w pikniku.

Przez cały czas trwania festynu odbywały się również imprezy towarzyszące. Do gry terenowej a także warsztatów historycznych oraz konkursów plastycznych i manualnych zaprosiła młodszych i starszych Aneta Hoffmann ze Stowarzyszenia Łagierników Żołnierzy Armii Krajowej – jej stoisko cieszyło się dużym zainteresowaniem odwiedzających zaś gra terenowa zaangażowała uczestników festynu do tego stopnia, że niektórzy zapomnieli o serwowanej w trakcie zabawy przepysznej grochówce. Swoje stoiska otworzyły również grupy rekonstrukcji historycznej – Stowarzyszenie Historyczne im. „11 Grupy Operacyjnej NSZ”, Grupa Historycznea „Niepodległość”, Stowarzyszenie Historyczno-Edukacyjne im. 7 Pułku Lansjerów Nadwiślańskich oraz GRH im. 31 pułku Strzelców Kaniowskich – stoiska te cieszyły się niesłabnącym zainteresowaniem uczestników. Na chętnych czekały również zawody strzeleckie zorganizowane przez Jacka Brzuszczyńskiego z 1 LO PUL z Wołomina.

Festyn zwieńczony znakomitym występem Bartasa Szymoniaka zakończył się wraz z zachodem słońca. Raz jeszcze pragniemy podziękować naszym gościom (w tym zaproszonym kombatantom) za udział zaś naszym sponsorom za wsparcie organizacji imprezy. Odrębne podziękowania kierujemy do pp Olgi i Bogdana Biniszewskich oraz ich Muzeum Lwowa i Kresów Południowo – Wschodnich, które odwiedzający festyn mieli okazję zwiedzać przez cały dzień za darmo.

Do zobaczenia za rok !!!