78 lat temu 7 lipca 1944 r. oddziały Armii Krajowej rozpoczęły w ramach Akcji „Burza” działania o kryptonimie Operacja „Ostra Brama”, mające na celu wyzwolenie Wilna i okolic z rąk niemieckich przed wkroczeniem do miasta nadciągających oddziałów Armii Czerwonej.

Jak co roku delegacja Fundacji Wsparcia Historii i Kultury Polskiej udała się do Wilna, by uczestniczyć w obchodach rocznicy tych wydarzeń.

Skorbuciany – niewielka podwileńska miejscowość mająca dla żołnierzy 7 Brygady Armii Krajowej znaczenie szczególne. To właśnie stąd po złożeniu żołnierskiej przysięgi wyruszali do akcji zbrojnych.

I od Skorbucian właśnie nasza delegacja rozpoczęła swoją wizytę na Wileńszczyźnie. Przy miejscowym kościółku złożono kwiaty i zapalono znicze.

Następnym przystankiem była Kalwaria Wileńska, gdzie między stacjami Drogi Krzyżowej usytuowany jest pomnik przypominający o czynie zbrojnym Armii Krajowej na Wileńszczyźnie, będący również miejscem spoczynku 32 żołnierzy polskich, poległych w bitwie pod Krawczunami. Po złożeniu kwiatów odmówiono modlitwę i odśpiewano hymn Narodowy.

Delegacja Fundacji złożyła następnie kwiaty i zapaliła znicze pamięci w kwaterze Armii Krajowej na Cmentarzu w Kolonii Wileńskiej, gdzie spoczywa  co najmniej 58 żołnierzy AK z Okręgów Wileńskiego i Nowogródzkiego, poległych w walce o stolicę Wileńszczyzny, a także zmarłych w pobliskim szpitalu polowym. Kolonia Wileńska to także miejsce urodzenia i młodości jednej z uczestniczek naszej delegacji – pani ppłk Stanisławy Kociełowicz, sanitariuszki i łagierniczki. Wysłuchaliśmy w tym miejscu wzruszających wspomnień i historii pani Stanisławy. Na koniec odśpiewano „Rotę”.
Główna uroczystość odbyła się w 9 lipca 2022 r. o godz. 11.00 na cmentarzu na Rossie w Wilnie. Delegacja Fundacji Wsparcia Historii i Kultury Polskiej, Stowarzyszenia Łagierników Żołnierzy Armii Krajowej, Stowarzyszenia “Brygada Inki” złożyła kwiaty i zapaliła znicze pamięci. W uroczystości wzięli też udział przedstawiciele Związku Polaków na Litwie oddział Wilno, Domu Kultury Polskiej, kombatanci, Sybiracy i ich rodziny.

Po złożeniu wiązanek kwiatów i zapaleniu zniczy na grobach uczestników Powstania Wileńskiego odbył się uroczysty obiad w Domu Kultury Polskiej będący okazją do spotkania się kombatantów, Sybiraków i ich rodzin oraz działaczy organizacji pozarządowych z Polski, Litwy i Białorusi.

Zasłużonym w upowszechnianiu polskiej historii i pamięci o AK wręczyliśmy pamiątkowe ryngrafy.

Pamiętamy … Chwała Bohaterom! Wieczny spokój tym, którzy odeszli. Wiele zdrowia życzymy ostatnim żyjącym uczestnikom tamtych wydarzeń.

Mamy przy tym nadzieję, że polskie społeczeństwo stale będzie pamiętać o historii walk na Wileńszczyźnie. Wierzymy, że liczny udział młodzieży w naszych delegacjach na uroczystości w Wilnie sprawi, iż przejmą oni od nas tradycję opieki nad pamięcią o tamtych wydarzeniach i losach ich bohaterów.

Zarząd Fundacji bardzo dziękuje Urzędowi do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych za pomoc finansową przy organizacji udziału naszych delegacji w tegorocznych, uroczystych obchodach 78 rocznicy Operacji „Ostra Brama” w Wilnie i okolicach.